Jarní sukně a krajka na každý den

O krajce toho bylo napsáno hodně. Dlouho se využívala jen pro společenské oblečení, postupem času se ale dostala i k módě na běžné nošení a umí ozvláštnit i vcelku jednoduchý outfit, který by bez „krajkové pomoci“ vypadal nudně, všedně a bez nápadu. Na samém začátku se objevovaly krajkové rukávy a průstřihy na ramenou, později krajkou „přetažená“ odhalená záda nebo lemy u triček, halenek a šatů. S krajkou se šetřilo a jarní sukně na tento jedinečný materiál čekaly hodně dlouho.

Bez pravidel to nejde

Krajka má ale svá jasně daná pravidla, která se nevyplácí obcházet. V první řadě není dobré opomíjet zvolenou barvu. Černá, stříbrná, tmavě modrá, zelená nebo červená patří mezi stálice, se kterými nejde moc co zkazit. Lososová, hořčicová, šeříková nebo světle růžová a pastelově žlutá už jsou vyšší třídní a práce s nimi je o mnoho složitější. Důležité je i samotné zpracování krajky. Neměla by příliš pružit a každý steh by měl být promyšlený a přesný. Nekvalitní krajka je cesta do pekel. Jde o velmi nápadný kus oblečení, který na sebe okamžitě upozorní a každá snaha ušetřit a zapůsobit jen na oko se nositelce rychle vrátí. Je třeba dávat si pozor na nepravidelný vzor i roztřepené konce. Krajka nemá ráda kompromisy.

Nuda nemá místo

Jarní sukně z krajky jsou podobně jako krajkové šaty v přední řadě elegantní. K tomuto stylu se skvěle hodí. Mohou být upnuté na tělo po vzoru pouzdrových sukní nebo pružných modelů, které těsně obepnou ženské křivky. Velký boom ale zažívají kolové sukně s retro nádechem. Stačí krátká spodnička v ladícím odstínu a několik vrstev nákladné krajky. Pro elegantní vzhled poslouží pevný pas ve stejné barvě, špetku ležérnosti dodá sportovní paspulka nebo pruženka s výšivkou. Cesta od ryze společenských oděvů po kousek, který se uplatí i ve stylu se sportovními prvky, byla dlouhá, ale vyplatila se. Krajka je pro jarní sukně jako dělaná.

Žádné doplňky

Stačí jediný pohled na krajku a je hned jasné, že je dostatečně výrazné a žádná další vylepšení v podobě doplňků nebo nápadného zdobení nepotřebuje. Akorát by to takovému materiálu uškodilo. Jarní sukně z krajky jsou stále velkým experimentem a není třeba ničit snahu vyniknout. Zbytečné jsou kapsy, štras, vyšívání i šněrování. Popustit uzdu fantazii lze jen během společenských akcí, kde si ženy mohou dovolit o něco víc. Jarní sukně se ale spokojí s krajkou v její nejčistší podobě a bez zbytečných příkras.

Publikováno: 27. 03. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Adam