Jaké jsou výhody vícegeneračního bydlení v domě?

V minulých dobách bylo vícegenerační bydlení poměrně běžnou záležitostí, která se však s potřebou osamostatnění mladých rodin vytratila. V posledních letech však přibývá stále více rodin, které tomuto způsobu bydlení dávají přednost. Jaké výhody a nevýhody z této možnosti plynou?

Rodina je semknutá

Jasnou cenou za společné bydlení je ztráta soukromí. Ta je však vyvážena tím, že rodina drží více při sobě. Vaši rodiče si nebudou stěžovat, že za nimi často nejezdíte, protože vidět se můžete kdykoliv. Prarodiče jsou také vítanou pomocí, pokud máte malé děti. Nemusíte řešit hlídání nebo případné chůvy. I pro samotné děti je dobré, že budou s babičkou i dědečkem často ve styku. Pomine také případná starost o rodiče v době, kdy budou potřebovat pomoci. Protože žijí v jednom domě, v pozdějších letech péče o ně bude mnohem snadnější. Nespornou výhodou jsou také menší náklady na bydlení. Přece jen jedna domácnost vyjde mnohem levněji než dvě.

Myslete prakticky

Pokud jste naklonění tomuto způsobu bydlení, ještě než se do něj pustíte, je třeba vyřešit zejména dispozice daného rodinného domu. Přece jen v patrovém domě budete mít více soukromí než v bungalovu. Nehledě na to, že sdílení společných prostorů jako je kuchyň nebo koupelna může být náročné a časem dokonce kritické. Jestliže se tedy jedná o více patrový dům, není nic jednoduššího než si v každém patře zajistit samostatnou „bytovou“ jednotku. Přestavba přitom nemusí být nijak drastická, celý projekt rodinného domu se dá snadno nechat vypracovat tak, aby vyhovoval každému obyvateli. Jestliže je však dům přízemní, určitého soukromí se dá dosáhnout přerozdělením prostoru. Počítat však budete muset s tím, že mít dvě kuchyně zkrátka nebude možné. Alespoň však sociální zařízení by měla mít každá rodina své. To stejné platí v případě pokojů. Jestliže je dům rozlehlý, dá se vše snadno zařídit pomyslným rozdělením na dvě strany. Jedno křídlo domu tak může náležet mladé rodině, druhé potom starším rodičům.

Publikováno: 25. 02. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam