Domů » Vyberte si kolo, se kterým zahájíte cyklistickou sezónu
Zábava a volný čas

Vyberte si kolo, se kterým zahájíte cyklistickou sezónu

Co na tom, že zima sotva začala. Vypadá to, že bude pryč dříve než se nadějeme a proto proto není od věci myslet na dopředu. Pokud si již nyní lámete hlavu nad tím, jak budete v novém roce trávit volné víkendy, vsaďte na starou dobrou cykloturistiku. Díky jízdě na kole poznáte nová místa a ty staré uvidíte z jiného pohledu. Pro ty z vás, které ještě nemají vlastní kolo, jsme připravili praktického průvodce. Vzhledem k množství jednotlivých typů se vám jistě bude hodit.

Horská kola

Neználci mají tendenci souhrnně nazývat téměř každý typ kola, které zvládne i jízdu mimo silnici, kolem horským. V podstatě mají pravdu, ale mimo silnice můžete vyrazit i na několika dalších typech kole (dozvíte se o nich níže). Horská kola jsou určena pro rozmanitý terén a budete-li zdolávat ten nejnáročnější, budete muset rozbít prasátko. V každém případě se svezete i na silnici, ale vzhledem k používaným pneumatikám není jízda tak komfortní jako v případě krosového kola.

Krosová kola

Krosová kola jsou jako stvořená pro jízdu v terénu i po silnici. Budete-li většinu času trávit na polních či lesních cestách a zpevněných komunikacích a jen krátkodobě v nenáročném terénu, vsaďte právě na něj. Krosová kola bývají často označována i jako trekingová kola a jediný rozdíl tkví v přítomnosti zadních blatníků a nosičů (u trekingových kol). Ve srovnání s horským kolem je rám přizpůsoben pro napřímenější a tedy i pohodlnější posed. V podstatě jde o ideální typ kola pro cykloturistiku.

Jizdni kolo

Další typy jízdních kol

Horská a krosová jízdní kola patří mezi nejrozšířenější varianty, ale to neznamená, že nenarazíte na jiné varianty. Pro sportovní jízdu na upraveném povrchu a na okruzích jsou určena silniční kola. Do terénu jsou naprosto nepoužitelná. To samé platí i o populárních BMX a freestylových kolech. Na druhé straně barikády stojí sjezdová kola s odpruženou přední vidlicí a zadní stavbou. Na první pohled se nápadně podobají horským kolům a odlišují se od nich jen zmíněným odpružením. Jsou určena ke sjezdu kopců v tom nejnáročnějším terénu.

Silnicni kolo

Vybrala jste si? Ať už se rozhodnete pro pohodové projížďky nebo extrémní sportování, přejeme spoustu nezapomenutelných jízdních zážitků!

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!