Domů » Jak připravit lahodnou kávu v džezvě?
Jídlo a pití

Jak připravit lahodnou kávu v džezvě?

Milujete kávu a ráda byste si připravila tu tureckou tak, jak by vám ji udělali v zemi jejího původu? V tom případě si budete muset pořídit nádobu zvanou džezva. Na klasického „sedmigramového turka“ zapomeňte, ten má do pravé turecké kávy daleko. Do originálu se běžně přidává cukr, chilli, kardomom a další druhy koření.

Kde se káva v džezvě připravuje?

Italové nedají dopustit na moka konvice, v arabských zemích na džezvu. Setkáte se tam s ní pod názvem „cezve“ a narazíte na ní také v Rusku, Indii a Řecku. Tradiční nádoba je z mědi s vnitřním pocínováním. V orientu ji připravují v horkém písku, kde se pozvolna zahřívá a před slitím několikrát vzkypí.

Jak připravit turka doma?

Předpokládáme, že doma nemáte vyhřátý písek, ale nic si z toho nedělejte. Kávu si v džezvě uvaříte i na plotně. Neobejdete se však bez velmi jemně namleté kávy (zhruba tak, jako hladká mouka). Obvykle se používá směs arabiky a robusty, ale můžete použít pouze robustu, protože vytváří krásnou cremu.

Co budete k přípravě kávy v džezvě potřebovat?

  • Džezvu,
  • studenou vodu (100 ml),
  • čerstvou, velmi jemně namletou kávu (6 – 9 g),
  • cukr,
  • libovolné koření.

Postup přípravy

Do konvice nalijte studenou vodu (naplňte ji do 2/3), vsypte namletou kávu a případně cukr (samozřejmě si můžete turka připravit i bez cukru) či koření. Pak džezvu postavte na plotýnku a vyčkejte, dokud se nezahřeje a nevyzkypí až po okraj. Musíte dávat pozor, aby káva nepřetekla!

Poté džezvu odstavte a po chvilce opět nechte zahřívat. Tento proces zopakujte třikrát a ve finále sklepejte obsah a hotovou kávu přelijte do předehřátých šálků.

Tento postup je pouze jedním z mnoha. Jistě narazíte i na trochu odlišné způsoby přípravy. Například ten, kdy se pěna postupně odebírá, dává na dno šálku a nakonec se zalije hotovou kávou.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!