Jak na zdravé opalování na sluníčku?

Léto je v plném proudu a i vy se zřejmě nenecháte přemlouvat k relaxaci u vody. A možná si kladete otázku, jak je to s opalováním na slunci. Respektive zda je vůbec možné získat atraktivní hnědou nebo bronzovou barvu bez rizika. V následujících řádcích vám prozradíme, jak na bezpečné opalování!

Sluneční záření má pozitivní vliv na pokožku

Je vědecky dokázáno, že sluneční energie předává našemu organismu sílu a vitalitu. Má pozitivní vliv na tvorbu vitamínu a získáváme díky ní vápník a vitamín D, bez kterých se neobejdou naše kosti. Na druhou stranu spousta lidí znejistí kvůli obavám z rakoviny kůže. Má vůbec cenu vystavovat tělo „smrtonosným“ paprskům? Na místě nejsou obavy, jako spíše nutnost dodržování určitých pravidel. Slunění je zdravé a nebudete-li to přehánět, nemusíte mít z rakoviny strach. Naprostým základem zdravého opalování je jeho pozvolný průběh – pokud jste letos na sluníčku příliš dlouho nepobyla a vaše kůže není o nic tmavší než pleť upíra, nepřehánějte to a začněte několikaminutovým sluněním.

Bez kvalitního opalovacího krému ani náhodou

Pobyt na sluníčku nepřehánějte a vždy aplikujte opalovací krém s adekvátním faktorem. Tedy takovým, který odpovídá době pobytu na slunci a citlivosti vaší pokožky. Tento faktor souvisí s pigmentem melaninu, který se stará o ochranu pokožky a zabraňuje spálení. Jinými slovy – jsou lidé, kteří mohou být na sluníčku mnohem déle, nespálí se a jejich kůže krásně zhnědne. Jiné se zase okamžitě spálí. Přesto by ani ti nejodolnější neměli zůstávat na přímém slunci déle než 45 minut.

Před opalováním přijde vhod betakaroten

Máte-li v plánu delší pobyt na sluníčku, například v rámci dovolené u moře, sáhněte po přípravcích s betakarotenem a dalšími karotenoidy. Budete-li doplňky stravy a vitamíny užívat cca několik týdnů před plánovaným sluněním, prodloužíte dobu, po kterou bude vaše pokožka opálená.
Ovšem pozor – s léky, přípravky a doplňky stravy to nepřehánějte. Dlouhodobé užívání tělu nesvědčí. Neméně účinné je ovoce a zelenina. Konzumujte především mrkev a pijte zelený čas – vaše pokožka bude lépe chráněna.

Jak vybrat krém na opalování?

Zmínili jsme, že významnou roli je ochranný faktor, nicméně ten spíše určuje dobu, po kterou vás přípravek ochrání před slunečními paprsky. Vy se při výběru kosmetiky na opalování zaměřte i na složení a další vlastnosti. Mezi nejžádanější produkty patří opalovací kosmetika Ladival, která vyhrála test v renomovaném časopise dTest. Obsahuje účinnou kombinaci slunečních filtrů, které kůži spolehlivě a okamžitě chrání před poškozením a předčasným stárnutím. Naopak neobsahuje konzervanty (parabeny), barviva, parfémy a chemické emulgátory. Přípravky značky Ladival splňují přísná kritéria Colipa (Evropská kosmetická asociace) a všechny filtry jsou v EU povoleny. Některé produkty jsou mimořádně odolné vůči vodě. ladival Tip: Na www.lekarnaave.cz dostanete při nákupu dvou produktů značky Ladival plážový balon zdarma. Za zmínku však stojí také opalovací kosmetiky od Vichy – konkrétně řada Capital Soleil, která má podobné parametry jako Ladival. I v případě Vichy se vaší pokožce dostane přirozené hydratace a ochrany – sluníčko vás v žádném případě neohrozí. vichy Tip: Při nákupu nad 490 Kč na www.lekarnaave.cz dostanete kosmetickou taštičku se čtyřmi produkty Vichy zdarma.

Ochranný faktor volte podle svého fototypu

Na trhu jsou k mání opalovací krémy s různým ochranným faktorem. Osoby se světlým fototypem potřebují silnou ochranu, tedy krém s vysokým OF. Tím spíš, pokud tráví dovolenou v exotické destinaci. Odolnější typy lidí si vystačí s nižším faktorem a v případě obtíží přejdou na vyšší stupeň ochrany. Co dodat závěrem? S opalováním začínejte pozvolna, opalujte se postupně a používejte kvalitní kosmetiku na opalování i po opalování. Možná, že nedosáhnete kýženého opálení tak rychle jako ostatní, zato však předejdete nepříjemným spáleninám. Zdravému opalování zdar!

Publikováno: 22. 07. 2015

Kategorie: Kosmetika | Zdraví

Autor: Adam

Tagy: zdravé opalování