Chystáte se na hory autem? Nezapomeňte na bezpečnost!

Namrzlé silnice, husté sněžení a teploty v minusu jsou dostatečným důvodem pro prověrku technického stavu každého automobilu. Dvojnásob to platí, pokud se chystáte autem vyjet na hory. Povinné přezutí pneumatik totiž ani zdaleka nestačí.

Pečlivá kontrola

V první řadě se zaměřte na celkový stav vašeho vozidla. Pamatujte na to, že při cestě na hory vás čeká náročný a mnohdy i neznámý terén. Můžete počítat s náledím i vánicemi. Základem je tak kvalitní zimní obutí. Nezbytná je tedy kontrola hloubky vzorku pneumatik, kterou vám provedou v každém autoservisu. Do povinné výbavy na hory patří určitě i sněhové řetězy. Než vyrazíte, na zkoušku je nasaďte a zkontrolujte, zda vyhovují. Alternativou k řetězům jsou sněhové návleky, které se mnohem lépe nasazují a nehrozí, že poškodí hliníkové části kol. Pozornost zaměřte také na brzdy. V případě potřeby dolijte brzdovou kapalinu nebo nechte vyměnit brzdové destičky. Aby vůz dobře seděl na vozovce, je na místě i kontrola tlumičů a řídících jednotek. Nezapomeňte také doplnit nemrznoucí směs. Zamrzlý chladič by totiž znamenal, že z hor pojedete domů autobusem.

Připravte se i na krizové scénáře

Na cestách se může stát cokoliv a je dobré být připravený. Povinnou výbavu tak rozšiřte i o škrabku na led a rozmrazovač. I když v dnešní době lze většinu aut odemknout dálkovým ovládáním centrálního zamykání, stále se vám může stát, že přimrznou dveře. Vyplatí se také vzít náhradní autoklíč v případě, že byste si omylem zabouchli klíč v autě či jej ztratili. Do kufru také přibalte reflexní vesty pro případ, že by se stala nehoda nebo byste byli nuceni auto opustit.

Plánování cesty

I když je cesta autem pohodlná a jste sami svým pánem, dejte si pozor při plánování trasy. Mnohé horské průsmyky totiž mohou být uzavřené, což není navigace vždy schopná rozeznat. Možná se tedy vyplatí přibalit i klasickou papírovou mapu, pokud budete nuceni improvizovat. Také se dopředu poučte o dopravních pravidlech v zemi, do které jedete. Pokud plánujete jet přes dálnice, připravte se i na případné dodatečné poplatky.

Publikováno: 07. 02. 2019

Kategorie: Cestování a dovolená

Autor: Adam