Domů » Víte, co je to bezlepková dieta?
Zdraví

Víte, co je to bezlepková dieta?

Ne každý má to štěstí, aby mohl konzumovat, co se mu zlíbí. Zkuste si představit život bez dobrot, jako jsou čokolády nebo zákusky. A teď si představte, že nemůžete jíst ani základní věci, jako jsou rohlíky a chleba. Právě tak to mají lidí, kteří trpí alergií na lepek. Ten je totiž obsažen v téměř všech běžně dostupných potravinách, což značně komplikuje život. Lidé s alergií na lepek by konzumací běžných potravin riskovali vážné zdravotní komplikace a tak jsou odkázání na bezlepkovou dietu. Ta se může velmi prodražit.

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo je alergický na lepek, měli byste si zjistit, co takto nemocná osoba může a co naopak v žádném případě nesmí konzumovat. Bezlepková dieta je velmi striktní a nesmí se porušovat. V případě konzumace potraviny s obsahem lepku mohou postiženému nastat značné zdravotní komplikace. Bezlepková dieta znamená vyřazení potravin, které byly vyrobeny z běžní mouky. Jedná se o běžné pečivo, tedy rohlíky, chleba, ale také koblihy či koláče. Bezlepková dieta zakazuje konzumaci celé řady sladkostí, corn flakes, a všechny potraviny s obsahem pšeničného škrobu.

Bezlepková dieta naopak povoluje potraviny, které jsou vyrobeny z rýže, kukuřice, brambor či prosa. Lidé alergičtí na lepek mohou rovněž konzumovat mléko, maso, smetanu, cukry, tuky, kakao, pohanku, vnitřnosti, amaranth. Kdysi se tvrdilo, že se lepek vyskytuje také v alkoholických nápojích, jako je whisky, vodka či pivo. Toto tvrzení však bylo později vyvráceno. Alergici na lepek se tedy mohou vesele opíjet, aniž by jim hrozily zdravotní komplikace.

Potraviny, které slouží jako náhražky za potraviny s obsahem lepku, jsou většinou mnohem dražší. Bezlepková dieta je tedy nepříjemná jak ze zdravotního hlediska, tak z toho finančního. Alergie na lepek se momentálně léčit nedá a dieta je jediným možným řešením, jak se vyhnout komplikacím.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!