Domů » Podzim a víno: Naučte se, jak si lahodný nápoj vychutnat plnými doušky
Jídlo a pití

Podzim a víno: Naučte se, jak si lahodný nápoj vychutnat plnými doušky

Milovníkům vína se během podzimu nabízí spousta skvělých příležitostí ke koštu, letošní rok je ovšem na vinobraní a svátky všeho druhu poněkud skoupý. Plány nám pokazila koronavirová pandemie a nebývá, než se rozjímání nad sklenkou lahodného moku oddávat doma v kruhu nejbližších přátel. I tak ale není od věci dodržovat specifické zásady, díky kterým se z rutinního vínového dýchánku stává velkolepá akce.

Nepijte – ochutnávejte

První zásada zní: víno se nepije, ale ochutnává. Ochutnávka je smyslový a velmi pocitový zážitek. Aby stálo zato i vaše příští domácí koštování, dodržujte následující zásady.

Ctěte etiketu a pijte s noblesou

Jak jsme uvedli výše, pití, pardon – ochutnávání vína je svým způsobem rituál a je jen na vás, jestli si ho užijete již od okamžiku, kdy otevřete lahev. Seance začíná volbou správné skleničky (předpokládáme, že víno vybráno máte), do které nalijete nápoj o optimální teplotě. Pro jistotu: bílé víno nejlépe chutná v rozmezí 10-14 °C, červené víno vynikne mezi 16-18 °C. Šumivé víno konzumujte o teplotě 6-9 °C.

Vraťme se ještě na chvíli ke sklenici. Držte ji za stopku – nechcete přece, aby se mok zbytečně ohříval od vašich teplých dlaní. A víno nalévejte jen do dvou třetin.

Nezapomínejte na svůj žaludek

Když ochutnávat víno, pak jedině s plným žaludkem. Neznamená to, že byste se měli před plánovanou akcí naládovat vším, co najdete v ledničce, i tak se ale patřičně posilněte a nepouštějte se do koštování s kručícím břichem. Rozumné je pohoštění v podobě sýrů a dalších pochoutek, které si s vínem rozumí.

Vyhněte se tvrdému alkoholu

Destiláty si nechte na jindy, a nejen je – víno se nemíchá ani s pivem. Co se vám naopak bude hodit, je kvalitní čistá voda. A samozřejmě můžete okoštovat více druhů, vždy však postupujte od lehčích druhů k těžším a starším.

Lahodná a cenově dostupná vína všeho druhu, šampaňské i sekty seženete v e-shopu vinoadestilaty.cz.

 

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!