Domů » Parfém – co vám napoví jeho složení
Parfémy

Parfém – co vám napoví jeho složení

Pomineme-li oblečení, pak jsou parfémy vůbec nejoblíbenějším artiklem, kterému my ženy nikdy neodoláme. Vůně jednoduše milujeme – nejenže navodí příjemný pocit, ale navíc dokáží podtrhnout charakter nositelky. Skutečně se však v parfémech vyznáme a umíme vybrat ten pravý? V češtině je výraz „parfém“ zažitý pro takřka všechny vůně a to i v případě, že se ve skutečnosti o parfémy nejedná. O tom, zda je ve flakonku opravdový parfém totiž rozhoduje složení oné substance. A protože se blíží Vánoce a řada z vás sáhne po některé z vůní jakožto po vánočním dárku, vysvětlíme vám, jak se v nich zorientovat.

Není všechno parfém, co voní

Definice parfému hovoří jasně. Jde o směs esenciálních olejů a aromatických látek, které mají za úkol příjemně vonět. Zda se však skutečně jedná o parfém, rozhoduje procentuální zastoupení parfémové kompozice, tedy intenzity vůně. V praxi vůně rozlišujeme na:

  • EDS (Eau de Solide) splash perfume – podíl vonných látek ~1%
  • EDC (Eau de Cologne) kolínská voda – podíl vonných látek cca 4-6%
  • EDT (Eau de Toilette) toaletní voda – podíl vonných látek cca 6-12%
  • EDP (Eau de Parfum) parfémová voda, toaletní parfém – podíl vonných látek cca 12-15%
  • Parfém – podíl vonných látek cca 15-40%

Jak sami vidíte, v plnohodnotném parfému je podíl vonných látek několikanásobně vyšší, než v jiných substancích, díky čemuž je vůně intenzivnější a dlouhotrvající.

Vybíráme parfém

Výběr parfému není otázkou několika minut. Existuje obrovské množství skupin, při čemž ne všechny se hodí pro každého. Zde jsou ty, na které narazíte nejčastěji:

květinové vůně – pravděpodobně nejobsáhlejší skupina, jejíž hlavní složkou jsou květiny (růže, jasmín, tuberóza, fialka…). Většinou jde o dámské vůně, ale čas od času narazíte i na parfém pro muže.

orientální vůně – smyslné, ale obvykle těžší, než květinové vůně. Převládá v nich koření, kadidlo, vanilka či ambra. Nově se do nich počítají i gurmánské vůně s aromatem vanilky, kávy, pražených oříšků apod.

dřevité vůně – máte-li rádi dřevité tóny (santalové, růžové, cedrové dřevo…), pak je tato kategorie určena právě vám. Dámské i pánské parfémy jsou často kombinovány s dalšími složkami – květinami, citrusy či orientálním kořením.

kožené vůně – velmi zvláštní kategorie imitující vůni kůže, do které spadají parfémy pro muže i ženy. Jsou typické aromatem kadidla, tabáku, dřev, ale i kombinací s květinami či chrpovými tóny (dámské parfémy).

vůně kapradí – tak, jako jsou květinové vůně téměř bez výjimky pro ženy, je vůně kapradí určena pro muže. Základními složkami bývají levandule a kumarin.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!