Jak vybrat květináč, aby se rostlina cítila jako doma?

I květina musí někde bydlet a květináč, ve kterém si ji donesete domů z květinářství, obvykle nestačí. Jde o přestupnou stanici a je na vás, zda rostlině dopřejete komfortnější příbytek. Jak ale vybrat ten správný květináč v nepřeberném množství variant? Jednotlivé kusy se neliší pouze barvou a rozměry – rozhodující může být i tvar a funkce, o kterých jste doposud neměla ani ponětí.

Správný květináč vám ušetří práci

Milovníci zeleně mohou jásat. Nabídka květináčů je obrovská. Ale jak moc záleží na velikosti? Mnohem více, než jste si doposud myslela. Nádoba by měla odpovídat vybranému způsobu pěstování – plánujete-li mít více rostlinek menšího vzrůstu, vystačíte si s méně objemným květináčem. Velké rostliny logicky vyžadují větší objem. Pokud se o rostliny zajímáte blíže, jistě vám nemusíme připomínat, že jednotlivé druhy mají různé požadavky. Když zvolíte správný tvar květináče, ušetříte si spoustu práce. Pro větší počet menších rostlin jsou jako stvořené nádoby hranatého tvaru, protože lépe využívají prostor. Velké rostliny se obvykle pěstují v kulatých nádobách, ale dobře rostou i v hranatém květináči.

Pozor na drenážní otvory

Drenážní otvory jsou důležitým prvkem – starají se o odvod vody a roztoků. Květináč by jich měl mít dostatek, a to v odpovídající velikosti, jinak bude na dně nádoby docházet k usazování soli z hnojiva. Příliš mnoho vláhy může navíc způsobit vznik plísní.

Praktické samozavlažování

Často zapomínáte rostlinky zalít? Pořiďte si na ně samozavlažovací květináče. Že je potřeba dolít vodu, vám ukáže kontrolka hladiny. Na tu byste se měla čas od času podívat, jinak vám bude samozavlažovací systém k ničemu. Spoustu inspirace najdete na inhaus.cz, kde nechybí nádoby i praktické stojany na květiny. Výběr barevné kombinace je čistě o vašem vkusu – například dřevěný květináč v atraktivním designovém provedení poslouží jako krásná interiérová dekorace!

Publikováno: 23. 02. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat květináč