Nemůžete otěhnotnět? Udělejte si ovulační test!

Tikají vám biologické hodiny a ráda byste si „pořídila“ miminko? Těhotenství patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy, ovšem často je problematické se k němu dopracovat. Napoprvé otěhotní většinou pouze ty z nás, které miminko neplánují. Ženám, které potomka toužebně chtějí, se mnohdy otěhotnět nedaří. Počít dítě totiž není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Zralé vajíčko je připraveno jen zhruba 24 hodin a přesně v této době k němu musí dorazit spermie. Ta si uchovává oplodňovací schopnost asi 3-5 dní. Období ovulace se dá poměrně přesně vypočítat. Poradíme vám, jak na to.

Jak vypočítat termín ovulace

Nejrychlejší způsob, jak otěhotnět, je vypočítat termín ovulace a snažit se o početí právě během ní. Termín ovulace lze určit několika způsoby, při čemž nejpřesnější je sledovaní folikulů. To probíhá za pomocí ultrazvuku a měření tzv. luteinizačního hormonu. Dalším možností je ovulační test, který je za běžných podmínek velmi přesný. Test je běžně dostupný v lékárnách a ihned se díky němu dozvíte, kdy je správný čas otěhotnět. Alternativou je měření bazální teploty v ústech, konečníku nebo pochvě. Mělo by probíhat v ranních hodinách, těsně po probuzení. Zda máte ovulaci zjistíte podle tělesné teploty. Ta je v době ovulace mírně zvýšená a přetrvává do doby těsně před menstruací. Ovulace se dá zjistit také pomocí sledování hlenu děložního čípku.

Hlavně žádný stres

Většině žen probíhá ovulace pravidelně, mezi dvěma menstruacemi. Výjimečně může vajíčko dozrát i mimo tuto dobu, což je většinou způsobeno stresem. Rada nad zlato tedy zní – sdělí-li vám lékař, že jste v pořádku a vy přesto nemůžete otěhotnět, neznepokojujte se. Nejlepším lékem je nechat své chmurné myšlenky v ústraní a užívat si nechráněného milování se svým partnerem. A to si pište, že jednoho krásného rána zjistíte, že vám v bříšku roste miminko.

Publikováno: 26. 09. 2012

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: jak otěhotnět | jak zjistit kdy mám ovulaci | nemůžu otěhotnět | otěhotnět | ovulace | ovulační test