Malý kontinentální španěl - nejlepší přítel vašich dětí

Podlehla jste ustavičnému naléhání vašich dětí a rozhodla jste se, že jim pořídíte čtyřnohého kamaráda? Pokud jste zvážila všechna pro a proti, proč ne. Díky pejskovi se děti naučí zodpovědnosti a získají věrného přítele, který s nimi bude sdílet radosti i starosti. Ale které plemeno vybrat? Bernardýna, labradora, nebo snad menší plemeno? Hlavními kritérii, které při výběru psa nesmíte podcenit, jsou povahové vlastnosti a dispozice bytu. Ať už však bydlíte v rozlehlém rodinném domku, nebo v menším panelákovém bytě, v případě malého kontinentálního španěla rozhodně neuděláte chybu.

Malý pejsek s velkou duší

Malý kontinentální španěl rozhodně nepatří mezi nově vyšlechtěná plemena. Naopak má bohatou historii, která sahá až do středověku. Do středu pozornosti se dostal v dobách vlády Marie Terezie a ano – i sama panovnice na něj nedala dopustit. Mezi další známé osobnosti, kterým psík dělal společnost, patřily Marie Antoineta a madame Pompadour.

A jak malý kontinentální španěl vypadá? V souvislosti se šlechtičnami jste si pravděpodobně vybavila také dobové obrazy od velikánů jako Goya, Rubens nebo Rembrandt. Drobný pejsek, jehož minimální váha začíná na 1,5 kg, patřil mezi vyhledávané objekty a objevil se na bezpočtu uměleckých děl. Pravdou je, že malý kontinentální španěl doslova mate tělem. Ani jeho nízká hmotnost a 28 cm výška v kohoutku mu nezabránila v tom, aby doprovázel šlechtice na lov zajíců, štvaní lišek a dokonce divokých prasat.

Španěla zvládne i začátečník

Z výše uvedeného je zřejmé, že i navzdory proporcím jde o aktivního psa, který vyžaduje dostatek pohybu. Přesto však nejde o divoké plemeno a naopak jde o inteligentního, čiperného a lehce vycvičitelného psa, který je vhodný i pro lidi, kteří nemají s chovem žádném zkušenosti. Agresivita je na absolutním minimu, což ze španěla dělá ideálního psa do prostředí s malými dětmi.

Malý kontinentální španěl je známý také jako phaléne a papillon. Jediný rozdíl tkví v postavení uší, při čemž papillon je má postavené a phaléne visící. Povahové vlastnosti jsou naprosto identické a výběr je otázkou osobního vkusu. Bude od vás potřebovat spoustu lásky a na oplátku ji bude dávat on vám. Španěl je pes, který vyžaduje pozornost a rozhodně si ho nepořizujte, pokud na něj nebudete mít dostatek času. V opačném případě získáte dalšího člena rodiny, který vám změní život.

Publikováno: 17. 12. 2013

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: malý kontinentální španěl | papillon | pes pro děti | phalene