Jak ulehčit budoucímu prvňáčkovi psaní? Veďte ho ke kreslení a malování!

Máte doma dítě, které zanedlouho nastoupí do první třídy? Pokud máte obavy, že jeho první kontakt se psaním písmenek nedopadne nejlépe, veďte dítko ke kreslení a malování. Právě tyto kreativní činnosti výrazně přispívají k rozvoji jemné motoriky.

Kreslení patří k aktivitám, kterým by se mělo věnovat každé dítě. V nejútlejším věku dělá dítěti radost jen to, že může na papíře zanechat viditelnou stopu. Později používá barvy k vizuálnímu zhmotnění svých představ o světě.

A že se podporování tvořivosti vyplácí, potvrdil zajímavý výzkum doc. PaedDr. Daniely Valachové, PhD, která společně s několika dalšími odborníky zkoumala souvislost mezi písmem a kresbou. Průzkumu se zúčastnilo přes 200 dětí a podle Valachové je obojí propojené – děti začínají s používáním symbolů již v době, kdy ještě abecedu neznají. O něco později pak obkreslují a napodobují opravdové znaky, což jim v prvním ročníku základní školy výrazně usnadňuje psaní.

Jisté je, že děti vedené ke kreslení si nenásilnou formou získávají správné návyky k psaní. Valachová dále uvedla, že ideální je malování ve stoje. Což není problém, protože malířské stojany patří k běžně dostupným pomůckám.

Najdete je ve specializovaném e-shopu vytvarne-potreby.eu, který zároveň nabízí veškeré výtvarné potřeby pro malé děti, studenty i profesionální malíře. To vše za skvělé ceny a s možností osobního odběru v kamenné prodejně v Praze.

Pokud dítě při malování sedí, pak je podstatné, aby si zafixovalo správný způsob sezení, které spočívá ve vzpřímených zádech a nohách kolmo k podloží. Optimální vzdálenost mezi kreslící plochou a okem je cca 30 cm.

A pozor – neméně podstatný je správný úchop tužky, na který by měly dohlížet nejen rodiče, ale také učitelky v mateřských školách. Jedině tak si mohou děti utvořit správné návyky a zvládnout začátky psaní ve škole bez větších problémů.

Publikováno: 11. 12. 2016

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: děti a kreslení | jak naučit dítě psát