Jak zvládnout dětskou koliku?

Milující rodiče touží po spokojeném miminku, ale jsou chvíle, kdy maminkám nervozitou stéká pot po čele. Patří k nim i bolesti bříška – koliky. Jaké jsou typické příznaky, co je příčinou a jak miminko uklidnit?

Co způsobuje dětskou koliku?

Příčin dětské koliky může být mnoho a jasno v tom nemají ani odborníci. Předpokládá se, že k častým příčinám patří nesprávná technika kojení, kdy miminko polyká nadměrné množství vzduchu – ten pak způsobuje větry. Další možností je intolerance laktózy, kdy dítě nedokáže normálně strávit některou ze složek mléka (bílkovinu nebo cukr). K častým příčinám dětské koliky patří také porucha hybnosti střev, kterou způsobuje nevyvážená mikroflóra. Odborníci však upozorňují i na napětí v rodině – například matka přenášející svou nervozitu na dítě.

Jak poznáte, že jde o kojeneckou koliku?

Kojeneckou koliku poznáte poměrně snadno – projevy jsou poměrně výrazné a objevují se krátce po krmení. Jinak zdravé a prospívající miminko začne bez zjevné příčiny plakat a je cca 2 – 3 hodiny k neutěšení. Důvodem je intenzivní bolest břicha, které dítko nutí zvedat nožičky směrem hrudníku. Miminko zároveň zatíná ruce v pěsti a rudne v tváři. K záchvatovitému pláči obvykle dochází třikrát týdně po dobu minimálně jednoho měsíce. Rodiče propadají při pohledu na plačící mimino v zoufalství, nicméně dětská kolika většinou samovolně odezní v období 4. - 5. měsíce. Samozřejmě není od věci konzultace s lékařem – přeci jen by se mohlo jednat i o něco jiného.

Techniky, které pomáhají zmírnit projevy koliky

Příznaky koliky můžete zmírnit tak, že budete:
  • jemně, ve směru hodinových ručiček, masírovat bříško miminka,
  • dítko kolébat v klubíčku, případně jej pohupovat v zavinovačce,
  • děťátku věnovat zvýšenou pozornost (dotýkejte se, hlaďte, hrajte si...),
Pomoct může také teplá koupel a následné zabalení dítka do teplé deky.

Publikováno: 13. 01. 2019

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: jak na dětskou koliku | příčiny dětské koliky