Jak správně vybrat prostíráni do kuchyně?

Toužíte po lehké změně v kuchyni, ale rozhodně se nehodláte pustit do rekonstrukce? Někdy stačí docela málo – třeba jen nové prostírání, které bude ladit s ostatními kuchyňskými doplňky. Vzhledem k rozmanité nabídce však není jednoduché sáhnout po tom „správném“ kousku. Pro nerozhodné hospodyňky jsme proto dali dohromady několik praktických tipů na téma jak vybrat prostírání. Možná se budou hodit i vám.

Výběr barvy

Výběr barvy je naprosto zásadní. Musíte dobře zvolit barvu a pokud možno i odstín – jedině tak podtrhnete celkovou atmosféru kuchyně. Ideální je barva, která ladí nebo kontrastuje (ale harmonicky!) s ostatními doplňky. Těmi máme na mysli květináče, rámečky na obrazy či kuchyňské náčiní. Samozřejmě se můžete orientovat také dle závěsů a záclon. Nezapomeňte na to, že v kuchyni by měly být maximálně tři hlavní barvy – nejlépe dvě hlavní (kontrastní) a jedna doplňková. prostirani-2

Výběr materiálu

Neméně důležitý je materiál, který by měl zapadnout do stávajícího koloritu jídelny. Mezi populární kuchyňské doplňky patří praktické plastové prostírání (např. s metalickým leskem), které nepůsobí nijak lacině. Do tradičního nebo rustikálního interiéru se hodí spíše přírodní materiály jako bambus nebo proutí.

Tvar a vzor

Co se týče tvaru prostírání, ten jde ruku v ruce s materiálem. Přesto byste se měla poohlédnout po takovém prostírání, které bude tvarově alespoň trochu ladit se stylem kuchyně. V moderní a funkční kuchyni najde své místo obdélníkové nebo čtvercové prostírání, ve venkovských a tradičních kuchyních zase kulaté a oválné tvary. Vzor volte tak, aby byl jednoduchý a tedy i univerzální. Samozřejmě si můžete pořídit hned několik sad a měnit je dle příležitosti. prostirani

A co údržba?

Při výběru prostírání věnujte pozornost také údržbě. Stolování se neobejde bez menších či větších nehod v podobě ukápnutí omáčky a podobně. Velmi dobře se udržuje textil (bavlna) a ještě lépe PVC.

Publikováno: 22. 05. 2015

Kategorie: Jídlo a pití

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat prostírání do kuchyně