Dluhy nejsou konečná, zachránit vás může osobní bankrot

Dostali jste se do dluhové spirály, ze které není úniku a která vede k exekuci? Nečekejte, až vám exekutor zaklepe na dveře a začněte své problémy aktivně řešit. Budete-li před nimi strkat hlavu do písku, nevyřešíte je. Postavíte-li se k nim čelem, pravděpodobně předejdete nejhoršímu. Otázkou je, jak se s dluhy poprat a na koho se obrátit, když je v žádném případě nezvládnete splatit. Jednou z možností je takzvaný osobní bankrot, díky kterému vám může být odpuštěno až 70 % dluhů. Ještě jste o něm neslyšeli? Prozradíme vám podrobnosti.

Osobní bankrot je relativně mladý pojem. Jindy se o něm hovoří také jako o oddlužení, ale podstat zůstává stejná. Zažádat o něj mohou fyzické osoby, které nemohou dostát svým závazkům a jejichž dluhy nepochází z podnikání. V případě, že příslušný soud žádost uzná, dojde k okamžitému zastavení navyšování úroků a sankcí a dlužník bude během následujících šedesáti měsíců pravidelně splácet pevně stanovenou částku.

Výše splátky jde ruku v ruce s výší dlužníkovy mzdy, při čemž mu bude ponecháno jen nezbytné minimum. Zbylá část poslouží k alespoň částečné úhradě dluhů a během zmíněných šedesáti měsíců musí dlužník dorovnat minimálně 30 % z celkové dlužné částky. Dlužníkům, jejichž platové ohodnocení postačí k pokrytí minimální části dluhu, bude po ukončení splátkového kalendáře odpuštěno zbylých 70 %.

A jak o oddlužení fyzických osob zažádat? Postup je jednoduchý – stačí podat žádost o osobní bankrot u příslušného soudu a ten rozhodne, zda ji schválí nebo zamítne. Žádost musí obsahovat všechny stanovené náležitosti, bez kterých nemůže být schválena.

Bez předchozích zkušeností se můžete dopustit zbytečné chyby, kvůli které soud žádost smete ze stolu. V momentě, kdy je exekuce na spadnutí, je taková komplikace nežádoucí. Nejste-li si jistí, že žádost zvládnete sestavit, obraťte se na odborníky, který vás celým procesem provedou a poskytnou vám pomoc dluhy. Jednu ze specializovaných poraden najdete na www.oddluzeni-fyzickych-osob.cz a můžete ji kontaktovat zcela zdarma.

Publikováno: 27. 09. 2013

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: oddlužení | omoc s dluhy | osobní bankrot