Vybíráme varnou desku

Žádná hospodyňka se neobejde bez pořádné kuchyně a jedním z vůbec nejdůležitějších zařízení je varná deska. Nezáleží na tom, zda připravujete jídlo několikrát denně, nebo máte na vaření čas jen o víkendu, kvalitní varná deska je zárukou rychlé a bezproblémové přípravy chutného oběda či večeře. Plánujete-li nákup nové varné desky, stoprocentně se vám bude hodit několik tipů, které vám volbu usnadní. Zajímá vás, co můžete od které desky očekávat a kde ji koupit levněji? Podíváme se spolu podívat na základní rozdíly mezi plynovou, indukční a sklokeramickou deskou a na nadstandardní funkce, o jejichž existenci jste možná doposud netušili.

Plynová, indukční, nebo sklokeramická?

Varné desky můžeme rozdělit na oddělené či vestavné, podle toho, zda jsou odděleny od trouby či samostatně stojící. Ať už si vyberete vestavnou či oddělenou, vždy se můžete rozhodnout mezi třemi různými typy.

Plynové varné desky jsou vybavena plynovými hořáky, jejichž intenzitu lze velmi snadno redukovat. Výhodou je okamžité dosažení potřebné intenzity (oproti elektrickým, které se musí rozehřát). Některé plynové desky jsou vybaveny pěti hořáky, z nich jeden je vysoce výkonný (tzv.wok hořák). Tyto modely nezaberou více místa, než klasické varné desky se čtyřmi hořáky a nabízí větší flexibilitu během vaření.

Elektrická varná deska je u většinou vybavena čtyřmi plotýnkami o různých velikostech. Ty s červeným bodem uprostřed se rozehřívají podstatně rychleji, než standardní.

Sklokeramické varné desky jsou oblíbenější, než klasické elektrické, protože umožňují rychlejší zahřívání, ale také snadnější údržbu. Čištění je otázkou několika minut. Některé modely jsou vybaveny halogenovou zónou, která umožňuje prakticky okamžitou potřebnou intenzitu ohřevu. Indukční varné desky jsou nejmodernějším alternativou sklokeramických desek. Tato deska rozehřívá pouze dno speciálního vodivého nádobí a po jejím stažení se ihned vypne. Proces vaření je díky tomu nejen energeticky úsporný, ale především bezpečný.

Nadstandardní funkce varných desek

Moderní varné desky jsou vybaveny množstvím nadstandardních funkcí, které ocení všechny hospodyňky, které nemají čas, ztrácet čas. Jedná se především o pátý hořák typu wok, který umožňuje rychlé a prudké osmažení, ale také halogenové zóny, jež umožňují okamžité rozehřátí varné plochy. Oblíbené jsou i dotykové ovladače, které zajišťují přesnou kontrolu a velmi dobře se čistí. Pestrý výběr varných desek nabízí oblíbený prodejce levneelektro.cz. Nízké ceny a rychlá dodací lhůta (možnost vyzvednou si zboží i na prodejně), dělá z levného elektra ideálního partnera, který vám pomůže s výbavou vaší kuchyně, potažmo i celé domácnosti.