Než si pořídíte nové záclony či závěsy, změřte si okna!

Vhodně zvolené záclony a závěsy propůjčí místnosti úplně jinou atmosféru. I vaše bydlení může díky stylovým bytovým textiliím vypadat jako nové, aniž byste investovali horentní částku do rekonstrukce. Ale aby výsledek splnit očekávání, musíte utrefit nejen design – neméně důležité jsou správné rozměry. Jak záclony a závěsy zaměřit? Zeptali jsme se odborníků z Dante.cz.

Jak zaměřit záclony?

Záclony v e-shopu Dante.cz se objednávají podle výšky okna, tedy vzdálenosti od garnýže či jiného úchytu k parapetu, topení či k podlaze. Předem si proto ujasněte, jak dlouhé záclony chcete a podle toho vybírejte. Co se týče délky, je třeba si uvědomit, že záclony nezakrývají pouze plochu okna – musí být o něco delší a na obou stranách jej přesahovat. Záclony stejně široké jako okna je opticky zmenšují. Raději se proto orientujte podle kolejničky, záclonové tyče či jiného závěsného prvku. A nezapomeňte na nařasení: po jeho započtení by objednaná záclona měla mít 1,5 – 2 násobek změřené šířky.

Jak zaměřit závěsy?

Při výběr závěsů zohledněte šířku látky. Většina dekoračních látek je v e-shopu k dostání v šířce 150 cm. Délka závěsu je volitelná – mohou sahat k parapetu i na zem. Podstatná je velikost plochy, kterou by měly závěsy zakrýt. V praxi se může jednat o užší pruh po stranách okna, ale stejně tak lze pomocí závěsů zatemnit místnost. V takovém případě musí zakrývat okno po celé ploše. A opět nezapomeňte na nařasení, díky kterému záclony vypadají mnohem lépe. K naměřené šířce připočítejte 1,5 násobek.

Chcete mít na okně záclonu i závěsy?

Rozhodnete-li se na okno umístit obojí, zvolte takovou šířku závěsu, aby při zatáhnutí přesahovala přes záclonu – opačně by celek nepůsobil příliš esteticky. A teď už hurá na Dante.cz. U specializovaného českého prodejce s více než dvacetiletou působností najdete moderní i klasické záclony, závěsy, povlečení a další bytové textilie.

Publikováno: 29. 09. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam