Naučte se umění vybrat si a používat vůně

Potrpíte si na to, abyste vždy krásně voněla, ale zároveň se ve světě vůní příliš neorientujete? Připravili jsme pro vás pár základních pravidel, které vám cestu za dokonalou vůni usnadní...

Typ určí, jak dlouho budete vonět

Není vůně jako vůně. Zatímco obyčejná kolínská vyčpí ani ne po hodině, toaletní voda vydrží minimálně dvakrát déle. Pokud se nespokojíte ani s ní, sáhněte po parfémové vodě. Ta, díky vyšší koncentraci aromatického oleje, vydrž vonět až čtyři hodiny. Nemáte-li omezený rozpočet a toužíte, aby se vůně na pokožce udržela ještě déle, zvolte parfém, díky kterému budete vonět až šest hodin.

Každá vůně má svou specifickou skladbu. Hovoříme tak o „hlavě“, „srdci“ a „základu“. První, co vaše čichové receptory zaznamenají, je právě hlava. Po pěti minutách nastupuje aroma srdce, které vydrží zhruba patnáct minut. Po zbylých několik hodin pak kraluje základ.

Nedávejte proto na první dojem a nepodléhejte hlavě ani srdci. Vyčkejte až do nástupu základu a rozhodněte se až poté.

Hledáme parfém, krok po kroku

V každé lepší parfumérii jsou k dispozici kousky papírku, na kterých můžete vybranou vůni otestovat. Pokud vás aroma zaujme, nastříkejte si parfém také na zápěstí (doporučená vzdálenost je cca 20 cm). Dejte si na čas a nechte vůni propojit s pokožkou. Přivoňte si až po deseti, nebo ještě lépe patnácti minutách. Vaše testování by se mělo omezit jen na několik druhů parfémů. Budete-li zkoušet více než tři vůně, počítejte s tím, že váš čich ztratí ostrost. Pokud se vám žádný z parfému nebude líbit, odložte nákup na další den.

Vybírejte podle situace

Žádná vůně není natolik dokonalá, abychom ji mohli používat kdykoliv a kdekoliv. Parfémy mají své specifické vlastnosti a zatímco některé jsou vhodné do práce nebo do školy (zejména lehčí vůně, které nedráždí okolí), jiné přijdou vhod na večírku nebo společenské akci. Navzdory tomu, že jsou v drtivé většině vůní obsaženy extrakty z květů jasmínu nebo růže, nikdy se nesetkáte s tím, že by dvě značky voněly zcela identicky. V chemické vzorcích, na základě kterých se parfémy vyrábí, je obrovské množství dalších sloučenin, díky kterým je výsledek unikání i přes podobný základ.

Publikováno: 28. 05. 2013

Kategorie: Móda

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat parfém | podle čeho vybrat parfém