Kuchyňské dřezy – Na co všechno se dají předvrtat otvory?

Při koupi kuchyňského dřezu v něm můžete mít už vyvrtáno několik otvorů. Otvor na dně má velikost 60 nebo 92 mm a slouží jako výpusť. Jiným praktickým typem výpusti je přepad, který je většinou instalován v boční straně dřezu a zamezuje tomu, aby voda přetekla přes horní okraj. Kromě toho mohou být ve dřezu předem vyhotovené otvory o rozměru 35 mm, jež slouží k montáži vodovodní baterie, dávkovače saponátu a excentrického ovládání výpusti.

Otvory v nerezových kuchyňských dřezech

Otvor v nerezovém dřezu by vám měl na přání zhotovit každý výrobce. Raději ho nevrtejte doma sami, není to příliš jednoduchá záležitost. U standardně velikého dřezu se na jeho okraj vejde baterie, dávkovač saponátu i excentrické ovládání. U malých dřezů je někdy kvůli nedostatku prostoru nutné otvory navrtat přímo do pracovní desky nebo použít nástěnnou baterii. U nerezových dřezů si dávejte pozor na příliš tenký plech (okolo 0,5 mm nebo s označením ECO), které jsou sice velmi levné, ale vodovodní baterie se v takovém plechu viklá a špatně těsní. Vybírejte proto nerez s minimální tloušťkou 0,7 mm. Do standardního otvoru o velikosti 35 mm můžete nainstalovat baterii o velikosti 25 až 35 mm.

Otvor v granitovém dřezu zvládnete vyvrtat i sami

Pokud není otvor v granitovém dřezu předem vyvrtaný, bývá alespoň naznačený. Podle této šablony potom otvor snadno vyklepnete například šroubovákem, na který budete klepat kladívkem. Při manipulaci s granitovým dřezem buďte ale zvláště opatrní. Dokud není granitový dřez nainstalovaný v pracovní desce, je velice křehký. Nejvhodnější je proto o vyklepnutí otvoru požádat instalatéra nebo přímo výrobce, který má na montáž dřezů a manipulaci s nimi speciálně vyškolené pracovníky. Po vytlačení otvoru je dobré ho ještě lehce zbrousit. Přeměřte si také jeho průměr, který by měl být 35 mm. Otvory lze podle přání zákazníka vyvrtat i mimo vyznačené šablony.

Publikováno: 02. 07. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam