Na nic nečekejte a očkujte se proti rakovině děložního čípku

Statistiky jsou doslova alarmující. Rakovinou děložního čípku ročně onemocní téměř půl milionu žen, při čemž úmrtnost dosahuje neuvěřitelných padesáti procent. Jak je možné, že na onemocnění, kterému se jednoduše předejít očkováním, se stále tak umírá? Může za to především nízké povědomí o nemoci jako takové a laxní přístup. Jen málokterá z nás si připustí, že by mohla onemocnět právě ona. V České republice je přitom cervikální karcinom diagnostikován u tisícovky žen a zhruba 400 jich končí smrtí. Příčinou onemocnění jsou papalomaviry (HPV), které se přenáší pohlavním stykem. Ohroženy jsou zejména ženy, které často střídají své sexuální partnery.

Rakovině děložního čípku lze úspěšně předcházet očkováním

Nechceme vám přesvědčovat o tom, že máte zůstat s prvním sexuálním partnerem či se zcela vyvarovat náhodnému styku tzv. „na jednu noc“. Mnohem účinnější prevencí je očkování. Rakovina děložního čípku je totiž jediným onemocněním tohoto typu, kterému se lze úspěšně bránit. Vzhledem k tomu, že rakovinotvorné bujení způsobuje virus, byla jen otázka času, kdy proti němu vznikne vakcína. Očkování je na trhu běžně dostupné a jen v ČR ho nabízí 20 očkovacích center, které jsou rovnoměrně rozprostřeny po celé ČR. Jedinou „nevýhodou“ je cena – pojišťovny tuto vakcínu standardně neproplácí a nezbude vám, než si na ni našetřit ze svého. Budete-li mít štěstí, necháte se očkovat v období akci, kdy je na vakcínu alespoň částečná sleva. Na druhou stranu jde o očkování, na kterém se skutečně nevyplácí šetřit. Je vhodné pro všechny ženy i dívky a stoprocentně vniku viru HPV do organismu. Díky tomu nemůže dojít ke vzniku karcinomu.

Jak se rakovina děložního čípku projevuje?

Rakovina děložního čípku má nenápadný a prakticky nepozorovatelný průběh. Vir HPV postihuje oblast pohlavních orgánu a zde způsobuje genitální bradavice a léze na čípku (v případě lehčí, nezhoubné formy), či zhoubné bujení. Podle odborníků existuje více než 100 druhů viru HPV, při čemž onemocnění způsobuje přibližně 30. Ženský organismus si s většinou virů poradí, ovšem v případě oslabené imunity je tomu naopak. Další důležité informace získáte na webu ockovacicentrum.cz, kde se můžete i objednat na odbornou konzultaci, případně přímo na očkování. Objednat se lze i telefonicky na čísle 0800 123 321.