Koronavirus nastavuje nové hygienické standardy v kancelářích

Koronavirus mění zavedené pořádky v ekonomice i společnosti, ale nové hygienické standardy nastavuje také v kancelářském prostředí a obchodních centrech. Zatímco dříve stál úklid v očích manažerů minimálně stranou jejich zájmu, dnes je naopak čistota a hygiena výkladní skříní většiny úspěšných firem. Koronavirus tak mění zaběhnuté způsoby čištění, dezinfekce nebo sanitace pracovišť a kanceláří typu open-space. Jakým směrem se hygiena na pracovišti bude ubírat v post-covidové době?

Špína, která není vidět

V minulosti se dbalo v obchodních centrech a kancelářských prostorách na to, aby nepořádek a špína nebyly takzvaně vidět. Šanony a veškeré listinné dokumenty se uchovávaly v uzavřených skříních, případně v archivních krabicích, osobní věci ve stolových kontejnerech a šatních skříních. Pravidelný úklid kanceláří sestával z vynesení odpadkových košů a vysávání viditelné špíny, jednou ročně se najímala firma na mytí oken a čištění žaluzií, případně vyčištění klávesnic. Právě v těchto prostorech však koronavirus nacházel ideální prostředí k šíření, čistota se tak dostala do popředí zájmu.

Bezpečný návrat z home office

Hygienické plány se v mnohých firmách vzhledem k obavě z šíření nákazy a možného uzavření firmy nebo provozu mění včetně způsobu čištění a nového nastavení pojetí pravidelného úklidu. Platí to hlavně pro kancelářské budovy, které se teprve na návrat zaměstnanců z režimu home office připravují a musí zajistit, aby návrat byl pro všechny zcela bezpečný. Z toho důvodu plány zahrnují nejen klasický úklid a čištění povrchů s odstraněním hrubých nečistot z předmětů a nábytku pomocí čisticích prostředků, ale nově se nastavují také pravidla pro dezinfekci a sanitaci.

Dezinfekce, sanitace i hygienický servis

Při dezinfikování prostor a povrchů se používají hlavně chemikálie schopné zničit choroboplodné zárodky tak, aby se snížilo riziko šíření infekce na minimum. Obdobně sanitace společných prostor, kuchyňky, koupelny nebo toalet pomocí sanitačních prostředků napomáhá snížit možné patogeny na bezpečnou úroveň. Zcela nezbytný je také kvalitní hygienický servis, který zahrnuje správu toaletních potřeb, mýdla, čisticích prostředků v kuchyňce, ale také doplnění nezbytné dezinfekce do všech stojanů.

Publikováno: 22. 01. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam