Jak zabavit dítě, aby netrávilo tolik času u obrazovky?

Bůh žehnej vynálezci televize! Čas od času si rodiče musí alespoň na chvíli odpočinout a k obrazovce se dítě přilepí jako vosy na bonbóny. Jenomže čeho je moc, toho je příliš. Pustit dítěti pěknou pohádku je správné, ale nechat ho civět non-stop? Prozradíme vám, které činnosti děti zabaví a zároveň se zaslouží o jejich rozvoj. Volný čas s dětmi bude bavit i vás!

Aktivity na pár minut

Jestlipak víte, u které činnosti si dítko procvičí počítání, a přitom se dobře pobaví? Posaďte jej k oknu a řekněte mu, ať počítá auta stejné barvy. Může si dělat čárky na papír. Nejdříve červená auta, potom třeba modrá a tak dále. V rámci této aktivity si procvičí barvy a počítání. Skvělou možností, jak dítěti zábavnou formou rozšířit slovní zásobu, je slovní fotbal. Děti velmi rády napodobují činnosti dospělých. Nechte potomka, ať vám pomůže při věšení prádla nebo vyndávání nádobí z myčky. Bude se cítit důležitě a zároveň vám pomůže. Na pár minut denně dítě zabaví zahradničení. Co na tom, že bydlíte v bytě – zasaďte s ním fazole nebo jinou rostlinu, která vyroste i za oknem. Dítko bude průběžně sledovat, jak se rostlina mění a roste.

Aktivity na 10 a více minut

Děti rády hádají. Vymyslete si pohádkovou postavu nebo zvíře a nechte dítko, ať se pomocí otázek ANO/NE dopátrá, na koho/co myslíte. Pokud vaše dítě rádo kreslí, požádejte jej, ať něco namaluje a poté vám obrázek podrobně popíše. V rámci rozvoje motorických dovedností můžete zdobit jablka špejlemi naplněnými různými druhy jiného krájeného ovoce. Dítě se zabaví a nakonec spořádá pořádnou porci vitamínů. Tvořivost dítěte podpoříte také modelováním z plastelíny, modelíny či jiné k modelování určené hmoty.

Nezapomínejte na pohyb na čerstvém vzduchu

Trávit všechen čas doma není nejlepší nápad. V blízkosti vašeho bydliště se určitě nachází dětské hřiště, kde si váš potomek zaskotačí s ostatními dětmi. Dovádění na hřišti vede k rozvoji pohybových schopností a má svůj význam i z hlediska socializace. Databázi hřišť najdete na www.venkazdyden.cz.

Publikováno: 09. 07. 2016

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: aktivity pro děti | jak zabavit dítě