Jak vybrat okna pro rekonstrukci? Nenechávejte to na poslední chvíli

Plánujete rekonstrukci, která zahrnuje také výměnu oken? Právě jejich výběr je potřeba pořádně promyslet a vědět, co vlastně chcete. V článku najdete několik rad, které vám pomohou s volbou nejlepších oken a dveří.

Jakou rekonstrukci plánujete

Rekonstrukce může mít mnoho podob. Hlavně při koupi starší nemovitosti jde většinou o pořádnou opravu, kdy se mění téměř všechno včetně oken a dveří. Jindy jde zase o zásah zaměřený výhradně na výměnu oken za nová. Při obou variantách je dobré zařídit si nová okna a dveře s předstihem. Díky včasnému výběru si uděláte jasnou představu o ceně a práce se nebudou zbytečně zdržovat. Obzvlášť to platí při rozsáhlejších rekonstrukcích, které jsou složitější a časově náročnější, takže výběrem oken s předstihem si ušetříte trochu energie na časy, kdy bude více potřeba.

Výběr oken podle druhu

Budou lepší dřevěná nebo spíše plastová okna? Odpověď na tuto otázku není v mnoha případech jednoznačná, takže konečné řešení zbývá na vás. Každý druh oken má své specifické vlastnosti spolu s výhodami a nevýhodami. Plastová okna jsou oblíbená pro svou nižší cenu a zároveň minimální nároky na údržbu. V delším časovém horizontu však nemusí být jejich životnost tak dlouhá a spolehlivá v porovnání se dřevem. Na druhou stranu opravdu vynikají v izolaci před tepelnými ztrátami či výborně těsní proti hluku, takže jsou s oblibou využívaná v městských zástavbách. Druhou variantou jsou moderní dřevěná okna. Dřevo je spolehlivý materiál využívaný již po staletí vzhledem ke svým výhodným vlastnostem a dlouhé životnosti. V dnešní době se používají hlavně eurookna, která jsou vyrobená z jednotlivých hranolů tak, aby byl eliminován nedostatek dřeva spočívající ve tvarové nestálosti po delší době. V kombinaci s moderními skly dosahují tato okna také velmi dobrých výsledků pro tepelnou či zvukovou izolaci. Na druhou stranu však vyžadují trochu více údržby a jednou za čas ošetření speciálním přípravkem.

Investujte do kvality

Protože výběr nových oken zabere určitý čas a představuje poměrně velkou investici, hodí se investovat do kvality, která vydrží. Sledujte energetickou úspornost vybraného modelu. Nezapomeňte se také podívat, jestli aktuálně běží dotační podpora pro snížení nákladů na energie pro vytápění, což se v minulých letech týkalo právě výměny oken za modernější, která lépe těsní. Že si po přečtení článku pořád nevíte rady? Ničeho se nebojte, protože se vždy můžete obrátit na radu odborníků z firmy JIS Okna. Na stránce www.jis.cz najdete důležité informace, které vám mohou pomoci. Zároveň zde nechybí ani kontakt pro nezávaznou poptávku a kalkulaci vaší představy o nových oknech a dveřích.

Publikováno: 21. 12. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam