Se zánětem močových cest si není radno zahrávat

Zánět močového měchýře patří mezi bolestivé a nepříjemné zážitky, se kterými se alespoň jednou za život setká téměř každý. Jeho nejčastější příčinou jsou střevní bakterie, viry a houby. V praxi rozlišujeme dvě formy zánětu a to infekci dolních močových cest, trubice a někdy také měchýře, a zánět ledvin. Jedním z nejčastějších projevů je neustálý pocit nutkání jít na toaletu. Často ho doprovází křečovitá bolest nebo pálení během močení. V moči se někdy objeví i krev, která ve spojení s horečkou, bolestí zad nebo boku znamená, že se zánět rozšířil až do ledvin.

Nejčastější příčiny zánětu močových cest

Zánět ledvin může způsobit i podchlazení kůže právě to totiž podporuje infekci močového traktu. Vždy si proto pořádně rozmyslete, zda i v nepříznivém počasí podlehnete módním trendům a vyjdete ven s odhaleným bříškem nebo zády. Onemocnět však lze i kvůli sexu. V průběhu pohlavního styku mohou bakterie proniknout z pochvy do močového měchýře, čemuž jde do jisté míry předejít vymočením bezprostředně po styku. Bakterie se vyplaví ven a nedojde k zanícení. V permanentním ohrožení jsou těhotné ženy – během těhotenství se totiž mění hodnota pH genitální sliznice, čímž se vytvoří ideální podmínky pro usazování bakterií. Mezi další příčiny zánětu patří nejrůznější onemocnění spojené s látkovou výměnou jako je cukrovka a dna, močové kameny a nádory nebo poruchy průtoku moči. Viníkem je někdy i nedostatečná hygiena.

Zdá se vám, že jste nemocní?

Zánět močového měchýře se neléčí snadno. Bakterie se v příznivém prostředí velmi rychle množí a pouští se i do okolních orgánů. Příznaky bychom proto neměli podceňovat a ihned začít s léčbou. Lehčí záněty lze léčit prostřednictvím suchého a vlhkého tepla nebo doplňky stravy s probiotiky. Při příznacích v podobě velké bolesti při močení nebo v oblasti ledvin, tmavé nebo krvavé moči či teploty bychom měli okamžitě navštívit lékaře. Ten provede vyšetření a s největší pravděpodobností nasadí antibiotika. Zanedbaný zánět může vést až k chronickému onemocnění.