Dopřejte si doma správné barvy. Mozek vám za to poděkuje

Zamysleli jste se někdy nad tím, čeho si při vstupu do místnosti všimnete nejdříve? Bez ohledu na to, zda jde o nově zařízený obývací pokoj nejlepší kamarádky nebo kancelář významného obchodního partnera, většinu lidí okamžitě uhodí do očí barevná kompozice. Ano – nikoliv styl interiérového designu, ale barvy a jejich odstíny. Možná jste to netušili, ale zásadně ovlivňují naše myšlenkové procesy, a proto bychom je neměli brát na lehkou váhu. Lidský mozek je bezesporu úchvatný orgán. Právě díky němu se náš druh dostal tak daleko, ovšem pravdou je, že o něm ještě stále nevíme zdaleka všechno. V čem si jsou však odborníci stoprocentně jistí, je vnímání barev a jejich vliv na to, jak se cítíme.

Podle expertů z University of Westminster panuje poměrně čitelná souvislost mezi barvami a lidskými vlastnostmi. Neznamená to nic jiného, než že jsou si lidé se stejnými barevnými preferencemi v určitém ohledu velmi podobní. Pokud tedy upřednostňujete totožné tóny jako někdo z okruhu vašich příbuzných či známých, pravděpodobně máte něco společného.

Nastavte si atmosféru v domácnosti podle libosti

Naladit prostor pro vás bude tak snadné, jak moc se naučíte pracovat s barvami. Do místnosti můžete přidat hřejivou energii, ale také ji uklidnit a harmonizovat. Jen nezapomeňte, že stejně významné jako teplé a studené barvy mají barvy neutrální (tzn. bílá, šedá, hnědá…). Vašim cílem by měla být rovnováha, které vždy není snadné dosáhnout. Nebojte se proto požádat o radu odborníka z řad interiérových designérů.

Na druhou stranu není nic jednoduššího, než experimentovat s bytovým textilem. Když do neutrálního základu vměstnáte barevné záclony, povlečení a další textilní kousky, nic tím nepokazíte. Výměna je vždy otázkou krátké chvilky a finančně vás také nezruinuje.

Publikováno: 18. 02. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam