Matrace nevydrží na věky, ale jak poznáme, kdy je nejvyšší čas na její výměnu?

Kvalitní spánek je základ zdravého životního stylu. Jeho podstatou však není pouze počet hodin, které strávíme v posteli, ale především kvalita matrace. Informací o konkrétních typech je na internetu dostatek, ale málokdo vám poradí, kdy je vhodná doba k její výměně. A právě tomu jsme věnovali dnešní článek.

Nic nevydrž navěky a stejně tak ani sebekvalitnější matrace. Průměrná životnost se sice pohybuje někde mezi pěti až desíti lety, ale často je vhodné provést výměnu mnohem dříve. Mezi nejvýraznější ukazatele patří nedostatečný komfort, který způsobuje celou řadu zdravotních komplikací. Mohli bychom je rozdělit na krátkodobé (nespavost, roztržitost, podrážděnost, únava, bolesti páteře a hlavy...) a dlouhodobé (nechuť k práci, deprese, bolesti kloubů, zažívací problémy...). Málokdo tuší, že mezi časté projevy patří také přejídání. Jedině zdravý spánek zaručí dostatek energie a jeho nedostatek se naopak snažíme kompenzovat zvýšeným příjmem kalorií. Probouzíte-li se každé ráno „rozlámaní“ a bez nálady, měli byste nad výměnou matrace vážně uvažovat.

Životnost matrace ovlivňuje také způsob jejího využití. Ne každý na matraci pouze spí – někteří z nás na ní tráví spoustu času „navíc“ a to při sledování televize nebo četbě. Dalším faktorem je kvalita matrace samotné. A stejně tak i její výška – u nízké matrace dochází k opotřebení mnohem dříve než u matrace s vyšší vrstvou výplně. Na zdraví se šetřit nevyplácí, ale s trochou štěstí narazíte i na kvalitní matrace levně (např. matracin.cz)

Chcete-li, aby vám matrace vydržela mnohem déle, neměli byste zanedbávat její údržbu. Během noci se do ní vsakuje pot (člověk vyloučí průměrně 0,3 l potu za noc) a zanáší se spadlými lupy a odumřelou kůží, které vytváří ideální prostředí pro nadměrnou tvorbu bakterií a virů. Matraci je proto vhodné pravidelně luxovat a větrat. Jedině tak zajistíte, aby prostředí, ve kterém usínáte, bylo hygienicky čistší a předejdete dalším zdravotním problémům.

Foto: sxc.hu