Domů » Účty za elektřinu mohou být nižší, ale budete se muset přičinit
Finance

Účty za elektřinu mohou být nižší, ale budete se muset přičinit

Víte o tom, že cena elektřiny dlouhodobě klesá? Že jste to ani nezaznamenali? Není divu – ke snížení cen totiž dochází jen na energetické burze, ale na fakturách se objevují stále stejné, nebo dokonce vyšší cifry. Je to paradox, za který mohou nejen solární elektrárny. Ale to už je jiné téma, které vám ke snížení výdajů nepomůže. Následující tipy však ano!

Změna dodavatele – základ úspěchu

Vypadá to, že si v letošním roce opět připlatíme a rozhodně se nebude jednat o pár korun. Porovnání cen elektřiny od různých dodavatelů se proto stále vyplatí a můžete díky němu ušetřit až 20 % nákladů. Nezapomeňte si důkladně promyslet tarif, na který přikývnete. Právě na něm bude výsledná úspora záviset nejvíce. K výpočtu vám poslouží kalkulačka na známém serveru ušetřeno.cz.

Kontrola spotřeby

Na trhu jsou speciální zásuvky, které lze snadno vypnout pomocí dálkového ovládání. Jde o velmi praktické řešení, díky kterému nebudete plýtvat elektřinou v době vaší nepřítomnosti. Zkuste si stáhnout speciální software, který vám změří aktuální spotřebu a zobrazí přímo na monitoru počítače. Budete se divit, kolik energie „vyplýtváte“ i za tak nenápadná zařízení jako je modem a přístroje se „stand by“ režimem. Návratnost vypínacích zásuvek je zhruba 2 roky. Cena elektřiny, kterou spotřebujete, bude rázem přijatelnější.

Sviťte úsporkami nebo ledkami

Stále omílaná rada má své opodstatnění. Nejúspornější žárovky jsou momentálně „LEDky“ a dost možná je brzy nahradí technologie OLED. Klasické úsporné žárovky mají několik nevýhod. Jsou sice levnější než LED žárovky, ale trvá jim, než se rozsvítí na plný výkon a levnější modely nezáří přirozeně a mají kratší životnost. Také v případě LEDek vsaďte na kvalitu, jinak se budete muset smířit s nižší svítivostí a kratší životností.

Spotřebiče nakupujte s rozmyslem

Stojíte před nákupem nového spotřebiče? Spočítejte si, zda se vám vyplatí připlatit si za nižší energetickou třídu. V případě ledničky se investice vyplácí, ale u indukčního sporáku musíte do nákladů zahrnout i novou sadu hrnců. Od upgradu stolního počítače upusťte a vyměňte ho za notebook. Je nejen levnější, ale zároveň mnohem úspornější.

Dodržíte-li všechny rady a zejména pak, využijete-li porovnání cen elektřiny, budou vaše výdaje mnohem nižší.

Přidat komentář

Klikni a komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Moderní bydlení

Milujete trendy v oblasti bydlení? V tom případě si nenechte ujít spoustu zajímavých článků v novém magazínu in-bydlení.cz!

Budeš brzy mámou?

Pak se ti budou hodit rady a tipy, které najdeš v magazínu pro maminky iKočárek.cz.

Kam na dovolenou?

To se dozvíš, když budeš číst Užijemsi.cz - magazín o cestování.

Nepřehlédněte!