Umělé oplodnění v České republice podstupují i cizinci z „vyspělejších“ zemí. Co je k tomu vede?

Nedaří se vám otěhotnět a zvažujete, že podstoupíte umělé oplodnění? Pokud vás odrazuje úroveň naší lékařské péče, pak vás zřejmě překvapí fakt, že se do České republiky vydává za asistovanou reprodukcí stále více lidí ze zahraničí. Tuzemské kliniky se těší velmi dobré reputaci a zároveň jsou cenově dostupnější. Zdaleka nejvíce párů přijíždí z Německa a Irska. Pro mnohé z nich je hlavním důvodem přívětivá česká legislativa. Porovnávat IVF s jinými lékařskými obory je jako míchat jablka s hruškami. Česká centra pro asistovanou reprodukci disponují špičkovým vybavením a lékaři využívají nejnovějších vědeckých poznatků. Díky tomu se úspěšnost početí formou umělého oplodnění rod od roku zvyšuje. V mnoha zahraničních zemích si mohou o takové péči nechat zdát. O tom, že se na klinikách dveře netrhnou, svědčí jejich roční obraty. Asistovaná reprodukce nyní patří k nejvýnosnějším medicínským oborům a „točí“ se v ní miliardy korun. Na druhou stranu – je to dáno vysokou poptávkou, která vzniká na základě dobrého jména. Kdyby česká centra pro asistovanou reprodukci nebyla na prvotřídní úrovni, jen těžko by se od roku 2007 více než zdvojnásobil počet zájemců.
Česká republika si zároveň udržuje silnou pozici v darování vajíček. Zajímavé je, že žebříčku darování spermií však vévodí Dáni.
Ze zprávy Národního registru asistované reprodukce vyšlo najevo, že do České republiky míří kvůli IVF páry z 60 zemí světa. Zdaleka nejvíce českých vajíček a spermií nakonec míří do Německa a Irska. Pro Iry je hlavní motivací výrazně nižší cena (cca 3 – 4 × nižší než v jejich rodné zemi), pro Němce pak přívětivější zákony. Klíčovou roli hraje fakt, že v Německu mohou páry podstoupit asistovanou reprodukci jen s vlastními vajíčky a spermiemi.

Publikováno: 01. 12. 2018

Kategorie: Děti

Autor: Adam