Vše, co jste si přáli vědět o operaci obličeje

Čas je neúprosný a přestože se proti němu snažíme bojovat všemi možnými prostředky, nakonec se na našem vzhledu stejně projeví. Někteří se s přibývajícími vráskami smíří, jiní nikoliv. Což platí především o ženách, které si na svůj mladistvý look potrpí více než muži. Jednou však přijde moment, kdy se vrásky a povadlá kůže objeví i navzdory pravidelné péči kvalitními krémy. A právě tehdy se žena musí rozhodnout, jestli se s projevy stáří smíří, nebo udělá poměrně radikální krok... Přívlastek „radikální“ berte s rezervou. Operace obličeje, kterou vám dnes přiblížíme, se v posledních letech dostala na seznam nejčastějších estetických operací. Nové metody z oborů kosmetologie a korektivní dermatologie velmi účinně zmírňují a oddalují stárnutí obličeje a přestože se k operaci obličeje přiklání především ženy, může být prováděna také u mužů. Ti však musí počítat s omezenými možnostmi zastření jizev (kvůli postupně řídnoucím vlasům) a posunu růstu vousů (kvůli vytažení kůže).

Operace se musí správně načasovat

Kdy je vhodná doba na operaci obličeje? O tohoto kosmetického zákroku platí, že musí být správně načasován a měli bychom k němu přistoupit v momentě, kdy se kůže v obličeji výrazně povolí a zároveň dojde ke snížení elasticity struktury obličejových tkání. Důvod je prostý – efekt operace bude dlouhodobý (výsledky mohou být vidět i 10 let po operaci), kdežto v případě příliš brzké operace, kdy jsou tkáně ještě dostatečně pružné a přizpůsobivé, efekt vymizí zhruba do 2 až 3 let. Nejčastější věková skupina je 50 až 60 let. Možná vás napadlo, že krátkodobý efekt operace vyřešíte opakovaným zákrokem. A ano, operaci obličeje a krku lze opakovat, nicméně odborníci doporučují jeden, maximálně dva další zákroky a to po delším časovém odstupu (cca 10 let). V případě většího množství opakovaných operací s krátkým časovým odstupem (3 až 4 roky) se kůže postupně ztenčí a obličej dostane maskovitý a upjatý výraz. Rozsah a výsledky operací jsou individuální, ale obecně lze říci, že je zákrok nejvýraznější a s dlouhodobějším efektem u lidí se štíhlejším obličejem a jemnější kůží. Lidé s kulatějším obličejem a větší vrstvou podkožního tuku nedosáhnou tak výrazného vypnutí kůže. Na druhou stranu nemívají jemné mimické vrásky, které jsou typické právě pro lidi se štíhlejším obličejem. Pokud vás trápí výraznější vrstva podkožního tuku na krku, můžete využít operaci obličeje kombinovanou s liposukcí podbradku – efekt bude mnohem výraznější než u samotné operace obličeje.

Jak probíhá příprava před operací?

Operaci obličeje předchází předoperační vyšetření, přičemž se očekává, aby byl zájemce v dobré kondici. Cca 3 týdny před plánovanou operací by neměl prodělat akutní nebo zánětlivé onemocnění a onemocnění kůže. 2 – 3 týdny by měl zároveň vysadit léky, které způsobují zvýšenou krvácivost (např. Anopyrin nebo Acylpirin apod.)

A jde se na to aneb průběh operace

V první fázi dojde k desinfekci obličeje a vlasů a poté chirurg vede řez z vlasaté části spánkové krajiny směrem dolů těsně před boltcem, pokračuje kolem ušního lalůčku a končí v rýze za boltcem. Délka řezu závisí na požadavcích pacienta respektive na potřebném rozsahu zákroku. Po uvolnění kůže tváře a krku lékař vyměří a odstraní nadbytečnou kůži. Následuje SMAS lifting – posunutí a zpevnění vazivově svalové podkožní struktury, které se prování resekcí (odstraněním povolené kůže a sešitím vstřebatelnými stehy), nebo plikací (nařasení). Posledním krokem je pečlivé sešití kožních okrajů pomocí nitrožilních stehů na viditelných místech a stehů za boltci a ve vlastech. Většina pacientů se neobejde ani bez jemných trubičkových drenů, které budou po dobu 24 hodin od operace odvádět drobné krvácení. Po operaci je hlava obvázána.

Co se děje po operaci?

Po operaci vás domů nepustí – na klinice si pobudete minimálně do doby prvního převazu, tedy do druhého dne. Při převázání chirurg odstraňuje drény a pacient může jít domů. V každém případě musí ležet na zádech s vyvýšenou polohou a po dobu 3 až 5 dnů po operaci nesmí sundávat celkový obvaz hlavy (dle pokynů lékaře). Po operaci se dostaví otoky a někdy i krevní podlitiny očních víček a obličeje. Jde o normální jev, který zmizí nejpozději do 7 až 10 dnů po operaci a není se čeho obávat. K obvyklým pooperačním příznakům patří i vyšší tělesná teplota (do 38°C) a to po dobu 1 až 2 dnů. Pacient musí dodržovat klidový režim a tvář i víčka chladit studenými obklady. Bolesti se většinou nedostaví, ale počítejte s nepříjemným tlakem a omezenými možnostmi polohování. Poté, co odstraníte obvaz, si musíte opakovaně umýt vlasy. Hojení probíhá 10 až 14 dnů, ale rekonvalescence je veskrze individuální. Záleží na regeneračních schopnostech každého jedince. Nalíčit se budete moct zhruba týden po odstranění stehů a na barvení vlasů si počkáte 4 až 6 týdnů po operaci. Nejméně 2 měsíce po zákroku nevystavujte obličej přímému slunci a chraňte se krémy s vysokým ochranným faktorem. Informace jsme čerpali z webu známé kliniky Esthé a portálu Platicka-chirurgie.info. Pokud vás zajímají další podrobnosti nejen o operaci obličeje, najdete je právě na zmíněných webech.

Publikováno: 13. 01. 2014

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: facelifting | operace obličeje | plastická operace obličeje