Blíží se Filipojakubská noc Aneb čarodějnice, kam se podíváš

Pálení čarodějnic je jedním z mála živých lidových zvyků, které se těší oblibě i dnes – v době, kdy si na tradice příliš nepotrpíme. Smyslem staré zvyklosti je oslava příchodu jara. Kdysi se lidé scházeli u ohňů a pálili staré klestí z vyčištěných pozemků. Někde se stavěla (a dosud staví) májka.

Pálení čarodějnic kdysi a dnes

Lidové zvyky mají kořeny v různých svátcích a pověrách, a to jak církevních, tak pohanských. V posledních desetiletích se s pálením čarodějnic spojuje pohanský slovanský svátek, jehož podstatou je vyhánění Morany (Smrtky). Tu symbolizuje hadrový panák na kůlu vycpaný slámou, který je vláčen v průvodu a poté spálen či vhozen do řeky. Pálení ohně může mít také povahu očistného rituálu v souvislosti se svátkem svaté Valburgy – anglické misionářky a benediktinské abatyše, která je považována za selskou patronku dobré úrody. Chrání ji před hromem a blesky. Noc z 30. dubna na 1. května byla odpradávna pokládána za magickou. Lidé věřili, že se během ní slétají čarodějnice a slaví čarodějnický sabat. Údajně se otevíraly jeskyně a podzemní sluje, ve kterých byly uloženy poklady nedozírné hodnoty. https://www.youtube.com/watch?v=1X44JbveUHw V současnosti si pálení čarodějnic nejvíce užívají děti. Ve městech napříč celou Českou republikou se konají akce, na kterých si mohou dítka zasoutěžit v tématických hrách a pobavit se.

Čarodějnice v českých domácnostech

Keramická čarodějnice je jedna z častých dekorací, kterými si hospodyňky šperkují svá obydlí. Většinou jde o „pozitivní“ figurky zavěšené na špagátu, případně keramické čarodějnice s cedulkami. keramicka-carodejnice Chcete-li udělat radost sobě i dětem, pořiďte si některou z veselých čarodějnic od Keramiky Andreas. V době, kdy jsou obchody zaplaveny asijským zbožím nevalné kvality, je tato česká rukodělná práce spíše výjimkou. V nabídce najdete čarodějnice na zeď, závěsné čarodějnice do prostoru i na zvonky.